Vild ambition: 100 mio. aktive europæere

Initiativ skal få 100 millioner europæere til at dyrke motion - det er mange mennesker, men VoresPuls tror på det og støtter ambitionen.

Målet med initiativet er at bidrage til den europæiske vision om at få 100 millioner aktive europæere inden år 2020. Foto: Mikkel Homann Carøe

Det er i samarbejde med European Week of Sport og MOVE week, at vorespuls.dk støtter ambitionen om at få 100 millioner europæere til at være aktive - og du kan også være med.

Læs også: Gå eller løb - du forbrænder lige meget

Tårnhøje ambitioner

Der er både fysiske og sociale fordele for mennesker ved at dyrke motion, og det er hovedbegrundelsen for initiativet, som skal være med til at få langt flere europæere til at være aktive.

Selveste EU er med til at støtte European Week of Sport og MOVE Week, og det er derfor også et projekt, som er i gang i en lang række lande ud over Danmark.

Læs også: Gratis MTB-trænbingsprogram

Danskerne dyrker meget motion

Danmark bidrager allerede rigtig godt til ambitionen, og i 2012, hvor Idrættens Analyseinstitut udgav den sidste undersøgelse af danskernes motionsvaner, viste det sig, at næsten to ud af tre voksne danskere over 16 år dyrkede motion - hvilket er rigtig flotte tal.

Ikke desto mindre kan vi naturligvis godt lide den slags visioner her på VoresPuls, og derfor støtter vi også målet om, at 100 millioner europæere skal være aktive i Europa i 2020.

Læs også:Gratis træningsprogram til svømning

Vær med til at støtte initiativet

vorespuls.dk har flere events, som er med i initiativet, som strækker sig fra den 7. - 30. september.

Du kan deltage i følgende løb, og være en del af ambitionen om 100 millioner aktive europæere: