Kan du ramme plet med høj puls?
Ronja og Lars prøvede biatlon og var vilde med kombinationen af løb og skydning
Fart under fødderne, høj puls og sved på panden kombineret med præcision, vejrtrækningskontrol og dyb koncentration - det lyder som en noget besværlig cocktail. Og det er også lige netop kombinationen af yderlighederne, der gør biatlon mere og mere populært i Danmark.
Løb, skydning, løb, skydning, løb, skydning og løb er forløbet i kombinationsidrætten, der bedst kan sammenlignes med den vintersportslige udgave skiskydning.
Læs også: Guide: 10 trin til en god løbestil
I sommerbiatlon er ski skiftet ud med løbesko, og der løbes ikke med geværet på ryggen, men ellers er reglerne fuldstændig de samme som i skiskydning. Man skal altså i biatlon også ud på strafrunder, hvis man ikke rammer plet.
DGI Skydning står bag den eftertragtede arrangement-serie ”Sommerbiatlon”, hvor der både er løb for garvede udøvere og totalt nybegyndere. Alle kan være med, og du kan se overblik over de kommende stævner nederst i artiklen.
Ronja og Lars’ oplevelse
Ved DGI’s Landsstævne i begyndelsen af juli var biatlon et af punkterne på det omfattende program, og det benyttede blandt andre Ronja Nørskov og Lars Nøhr sig af. De fortæller følgende om oplevelsen:
Ronja Nørskov, 25 år, cykler og løber en del og er også vild med adventurerace. Prøvede biatlon for første gang:
”Det er rigtig sjovt at kombinere løb med noget andet, og hvorfor ikke skydning?"
"Det gik faktisk rigtig fint med at ramme, da jeg lavede prøveskud, før løbet gik i gang. Og så tænkte jeg, jeg ville være endnu bedre under løbet, fordi jeg nu havde øvet mig. Men det gik lige omvendt, og jeg måtte ud på en del strafrunder. Det er meget sværere at ramme, når pulsen er høj."
”Jeg gav den fuld gas på løbet hele tiden, og det var måske ikke den helt rigtige taktik.”
Lars Nøhr, 46 år, er ivrig skytte og løber fem kilometer én gang om ugen. Prøvede biatlon for tredje gang:
”Vi skytter er kendt som ikke så gode atleter, og det jo ikke nødvendigvis rigtigt.”
”Jeg vil gerne have noget mere motion og ud i naturen, og jeg kan jo godt lide at skyde, så den her kombination er helt perfekt for mig. Det er rigtig sjovt. Jeg bliver jo heller ikke yngre, så for at holde kroppen i gang, er det rigtig godt med en løbetur også.”
Læs også: Kom godt i gang med løb uden skader
”Jeg ramte kun på fem ud af 10 skud, og hvis jeg ikke havde været forpustet, ville jeg på den afstand ramme 10 ud af 10 hver eneste gang. Det siger jo noget om, hvor svært det er at skyde, når man er forpustet.”
Har du lyst til at få en ligeså god oplevelse som Ronja og Lars, kan du uanset niveau og forhåndskendskab deltage i følgende events i resten af 2013:
Fredag den 16. august – Bornholm
Lørdag den 17. august – Skallebølle
Lørdag den 24. august – Ballerup
Søndag den 25. august – Osted
Søndag den 1. september – Aarhus
Søndag den 15. september – Åbent biatlonstævne ved ungdoms DM, Vingsted
Søndag den 29. september – uofficielt DM i sommerbiatlon for seniorer, Vingsted
Læs mere og tilmeld dig her: Sommerbiatlons hjemmeside