5 seje kvinder: Derfor elsker vi MTB

Mød Martha, Lotte, Jane, Thora og Camilla. De fem kvinder kører alle MTB og er vilde med tage en tur på den tohjulede i skoven.

Martha, Lotte, Jane, Thora og Camilla var alle til "MTB for kvinder" i Holstebro - og de nød det! Foto: Mikkel Homann Carøe

Mudder, stejle bakker, tandhjul og smuk natur er ikke forbeholdt mændene. Langt fra. Flere og flere kvinder bliver bidt af MTB-sporten.

Det mærker man også hos idrætsorganisationen DGI, der laver tilbud målrettet kvindelige nybegyndere.

”Vi ser en markant stigende interesse blandt kvinder for MTB. Interessen ser vi både blandt de kvinder, der elsker udfordringer og konkurrence men også blandt de kvinder, hvor det sociale element og det at være i naturen er vigtigt,” siger Lise Schmidt, der er MTB-idrætskoordinator i DGI.

”DGI har i øjeblikket stor succes med events som teknikkurser, MTB-skoler og mekanikerkurser kun for kvinder,” fortsætter hun.

Læs også: MTB for kvinder: 5 tips til nybegyndere

Én af de succesrige events er ”MTB for kvinder”, der bliver arrangeret af DGI Vestjylland i samarbejde med vorespuls.dk, og den afsluttende afdeling i Holstebro lørdag den 15. marts var ingen undtagelse.

De fem friske deltagere fortæller her, hvorfor de elsker at køre MTB. Måske deres begejstring kan inspirere dig til at prøve den udfordrende og energigivende motionsform?

Martha Jensen, 44 år, kørt MTB i et år:

”Det er så meget sjovere, end at løbe. Det er simpelthen bare sjovt. Jeg er et udemenneske, jeg skal være ude, og så skal jeg have motion. Så at kunne kombinere det, er jo genialt. Terrænet, ruten og naturen forandrer sig hele tiden, og det er aldrig det samme at komme ud at køre. Så er der et væltet træ, så er det mudret, så er det frost. Man tror, man skal ud på samme rute, men det er aldrig det samme. Det fascinerer mig.”

Læs også: 7 tips til MTB-kørsel i mørke

Lotte Ørskov, 40 år, kørt MTB i tre år:

”Jeg elsker at komme ud i naturen. Og have det sjovt med at køre op og ned. Og så har jeg mødt mange nye mennesker gennem MTB, som jeg ellers aldrig ville have mødt, og det er rigtig dejligt.”

Se test og video af de bedste MTB-ruter i hele Danmark: MTB ruter

Jane Boelskifte, 44 år, kørt MTB i halvandet år:

”Jeg måtte stoppe med at løbe, fordi jeg blev skadet, og så skulle jeg noget andet. MTB er en sjov form for motion, og jeg kan godt lide, at det er intervaltræning og så teknikken i det. Det er en helt anden form for motion. En sjov form.”

Få lyst til at motionere: Gratis træningsprogram: Træn din motivation

Thora Sørensen, 53 år, kørt MTB i et år:

”Jeg kan ikke løbe, jeg kan ikke gå, men jeg kan cykle. Det er fordi, jeg har gigt. Gigten i knæ og hofter gør, at jeg kun kan holde til at cykle. De første to år af min cykelkarriere var kun på landevejen, men så mødte jeg et par damer, der fortalte mig om MTB, og så købte jeg mig en mountainbike. Og så er jeg bare blevet mere og mere bidt af det. Det er en sejr at kunne komme op, det er en sejr at kunne komme ned. Og at man sidder rigtigt og alt det der. MTB giver mig virkelig mange succesoplevelser.”

Læs om sammenholdet i MTB-klub: MTB og råhygge i smuk forening

Camilla Nielsen, 45 år, kørt MTB i to år:

”Jeg føler mig bare sej på en cykel, det gør jeg. Jeg synes virkelig, det er sjovt og vidunderligt. Den første dag jeg kom op af en bakke for et par år siden, råbte jeg så højt som en tyr i brunst.”

Heidi Vandt var instruktør på kurset for Martha, Lotte, Jane, Thora og Camilla - læs hendes gode til MTB for kvinder: MTB for kvinder: 5 tips til nybegyndere